Endometrióza. Slovo, ktoré v sebe skrýva viac otázok ako odpovedí. Táto chronická gynekologická choroba ovplyvňuje až 1 z 10 žien v reprodukčnom veku. To je 190 miliónov žien na celom svete. Napriek jej rozšírenosti však zostáva endometrióza často nepochopená. Väčšina žien čaká na diagnózu 7 až 12 rokov, pričom mladšie ženy priemerne čakajú dlhšie než dámy vo vyššom veku. Prečo je to tak? Aké sú možnosti liečby? Čítaj ďalej.
Nie je to myóm maternice?
Endometrióza je záhadná choroba s nejasným pôvodom a liečbou. Prejavuje sa širokou škálou symptómov a môže sa podobať iným zdravotným ťažkostiam, ako myómom maternice, ktoré spôsobujú bolesti (nielen) v bruchu. Bolesti spôsobené endometriózou súvisia s bunkami podobnými výstelke maternice. Nadmerný rast buniek v oblasti podbruška, maternice či vaječníkov spôsobuje chronickú bolesť. Medzi ďalšie komplikácie patria zmeny v menštruačnom cykle, bolesti pri sexe alebo pri stolici.
V čom je problém?
Hoc sú príčiny endometriózy rovnako nejasné ako jej liečba, výskum poukazuje na určité spojitosti. Korelácia je očividná medzi endometriózou, neplodnosťou a genetickou predispozíciou. Ženy, ktoré mali v úzkom rodinnom kruhu (matky, sestry) s endometriózou majú až 7x vyššie riziko ochorenia. Ku zdravotným ťažkostiam prispieva aj oslabený imunitný systém, ktorý nedokáže ochrániť organizmus pred bunkami endometriózy.
Mnohí si stále myslia, že bolestivá menštruácia je normálna. Menštruačné bolesti sú často označené za „zvládnuteľné“ či „nepodstatné“. V dôsledku môžu ostať ťažkosti mnohých žien nepovšimnuté. Toto je problém. Z endometriózy môžu ženy preležať celé dni, nakoľko je bolesť paralyzujúca. Ako sa teda vyliečiť z choroby, ktorá nie je dostatočne pochopená lekármi, rodinou a všeobecným okolím?
Liečba endometriózy
Všeobecná diagnostika a liečba endometriózy prebieha následovne:
Expertný ultrazvuk: Prvá zo zobrazovacích metód. Ultrazvuk je naďalej najlepší spôsob, ako odhaliť skryté škodlivé bunky v brušku, podbrušku a maternici,
Magnetická rezonancia: Ďalšia zo zobrazovacích metód. Hoc nie vždy povinná, aj tento postup pomáha naplánovať laparoskopiu a predísť operačným rizikám,
Diagnostická laparoskopia: Chirurgický zákrok, pri ktorom sa endometrióza odstráni z tela. Laparoskopické odstránenie ložísk je často nevyhnutné pri ťažších podobách ochorenia.
Na koho sa obrátiť? Čo je to vlastne certifikované centrum?
Certifikované centrá na liečbu endometriózy musia dôkladne spĺňať kritériá akreditačnej spoločnosti EuroEndoCert. Zásadnou podmienkou je spolupráca s ďalšími odborníkmi. Patria sem chirurgia, urológia, zobrazovacie metódy, rehabilitačné liečby, gastroenterológia.
Niektoré prípady vyžadujú aj viac špecifickú terapiu. Pomôcť môže psychiatria a psychoterapia, výživové poradenstvo, celostná medicína, ba dokonca tradičná čínska medicína. Ďalšia alternatívna liečba zahŕňa:
Fyzioterapiu: Zmierňuje paralyzujúcu bolesť, ktorá môže obmedziť pohyb a schopnosť fungovať na denno-dennej báze,
Hormonálnu liečbu: Znižuje produkciu estrogénu, ktorý podporuje rast endometriotického tkaniva. Toto môže spomaliť vývoj choroby, no neposkytne definitívne riešenie,
Asistovanú reprodukciu: Riešenie pre ženy, pre ktoré je náročné otehotnieť prirodzene. Prítomnosť endometriózy však nebráni tehotenstvu vo všetkých prípadoch.
Kde vyhľadať pomoc?
V Česku dnes existuje mnoho akreditovaných centier. Tieto centrá prijímajú pacientky aj zo Slovenska. Dôvodom je nedostatok takýchto kliník u nás, resp. absencia certifikovaných centier. Endometrióza sa dá diagnostikovať v Bratislave, napríklad v nemocniciach Bory a Doktor Pro. Postupy sa však líšia od tých vyššie uvedených a je pravdepodobné, že neponúknu pacientkám rovnakú osvetu. Certifikované centrá v Česku spolupracujú s pacientským združením Endotalks, na ktorých odkaz nájdete na konci článku.
Budúcnosť liečby s AI
Budúcnosť liečby na endometriózu vyzerá pozitívne. Umelá inteligencia (AI) pomáha pri analýze zobrazovacích vyšetrení od ultrazvukov až po MRI. Cieľom je odhaliť ochorenie s nadľudskou rýchlosťou a presnosťou. Robotické operácie zasa umožňujú chirurgom odstrániť postihnuté tkanivo s väčšou precíznosťou, čím znižujú riziko komplikácií. Obidve technológie sú vo vývojovom štádiu, avšak majú potenciál výrazne zrýchliť liečbu. Diagnóza by mohla trvať mesiace, nie roky. Chirurgické zákroky majú potenciál byť rýchlejšie a bezpečnejšie než kedykoľvek predtým. Ako pristúpia k týmto nástrojom akreditované centrá ukáže iba čas.
Mať endometriózu pod kontrolou je kľúčové pre život bez bolesti. Obmedzené možnosti liečby však nezodpovedajú závažnosti tejto choroby. Rôznorodé symptómy choroby, zdĺhavá diagnóza a nedostatok dostupného vzdelania komplikujú život mnohým ženám. Nemusí to tak však byť. Pokroky v technológiách a výskume ponúkajú ženám nádej na bezbolestný život. Zmena však začína vzdelaním, pretože
každá žena má právo na presnú diagnózu a adekvátnu starostlivosť.
Nie si v tom sama. Požiadaj o pomoc odborníka, nech bolesť či spoločenské mienky o ženskom zdraví nedefinujú tvoj život.
Autor:
Jozef Hempfinger
Miroslava Oravec
Zdroje:
Endotalks.cz – Co je endometrióza
Gyn-fiv - Endometrióza
Doktor Pro s.r.o. - Endometrióza
Zmudri – Je bolestivá menštruácia normálna?
Yorumlar