top of page
Writer's pictureLucia Prieberová

Ako prebieha gynekologická preventívna prehliadka a ako sa na ňu pripraviť?

Updated: Mar 30

Gynekologická prehliadka nepatrí k tým najpríjemnejším. Možno máš strach, zlú skúsenosť alebo sa naopak cítiš dobre, preto na prehliadku nejdeš. Absolvovaním preventívnej prehliadky si nič neprivolávaš a zároveň nie je garanciou zdravia. Prečo podstúpiť preventívnu prehliadku u gynekológa?


Gynekologická prehliadka, preventívna

Gynekologická prehliadka slúži na zachytenie potencionálneho ochorenia v čo najranejšom štádiu. Niektoré gynekologické ochorenia nebolia alebo sa nemusia prejaviť hneď. Počas jedného roka sa toho udeje mnoho a ochorenie, ktoré ešte nemusíš pociťovať, odhalí gynekológ/gynekologička veľmi rýchlo. 


Od 18. roku života sa odporúča navštevovať gynekológa/gynekologičku raz za rok. To však neznamená, že nemôžeš ísť skôr. 

Základnú prehliadku u zmluvných lekárov prepláca poisťovňa. Jednotlivo si zaplatíš za použitie nadštandardného materiálu. O platených úkonoch informujú gynekológovia/gynekologičky v predstihu a opýtajú sa ťa, či o ne máš záujem. Všetky spoplatnené nadštandardné úkony môžeš odmietnuť.


Ako sa pripraviť na gynekologickú prehliadku?

Na vyšetrenie u gynekológa/gynekologičky sa vieš pripraviť už doma. Po fyzickej aj psychickej stránke. Uľahčíš tak vyšetrenie najmä sama sebe. Vďaka správnej príprave a uvoľneniu nemusí byť prehliadka strašiakom. Dopraj si čas, ide predsa o tvoje zdravie. 


Fyzická príprava a čo si vziať so sebou

Začnime s tým, že gynekológa/gynekologičku nezaujíma ochlpenie nôh, podpažia ani vulvy. Chĺpky vyšetreniu nebránia a nemusíš sa za ne vôbec hanbiť. Rovnako nie je potrebné byť čerstvo osprchovaná. Možno bežíš na prehliadku z práce alebo školy, to je v poriadku. Ak je ti to nepríjemné, použi vlhčené obrúsky počas prezliekania v kabínke. Výsledky vyšetrenia to neovplyvní, pretože stery sa odoberajú z pošvy a nie z povrchu vulvy. 


Na gynekologickú prehliadku si vezmi praktický odev. Mysli na to, že preventívna prehliadka u gynekológa/gynekologičky sa týka pošvy aj pŕs. Väčšina žien je príjemnejšie mať zahalenú aspoň časť tela, preto je sukňa a tričko skvelou voľbou.


Ak si už mala pohlavný styk, mala by si mať prázdny močový mechúr. V prípade, že si panna, nechaj močový mechúr plný. Zjednoduší to zobrazenie orgánov malej panvy počas vyšetrenia brušnou ultrazvukovou sondou. 

Psychická príprava a uvoľnenie

Existuje spôsob, ako uvoľniť svaly panvového dna. Uvoľnenie svalov uľahčí zavedenie vyšetrovacích nástrojov do pošvy. Ako na to? Dýchaj zhlboka, upokoj sa. Dych je jedna z mála vecí, ktoré môžeš v stave stresu kontrolovať. Rozpoznaj svaly panvového dna. Stiahni ich čo najsilnejšie a následne uvoľni. Zopakuj to niekoľkokrát, kým si uvedomíš rozdiel medzi napätými a uvoľnenými svalmi. Nechaj ich uvoľnené a ďalej pravidelne dýchaj. 

 

Príjemne pôsobí aj myšlienka, že gynekológ/gynekologička je profesionál. Nebude ťa hodnotiť po vizuálnej stránke. Ak k niečomu podobnému dôjde, oslov ho/ju na nevhodnosť výroku alebo ho/ju vymeň. Nie je nutné celý život navštevovať jedného lekára/lekárku. Gynekológ/gynekologička je najdôležitejší lekár/lekárka ženy, preto hľadaj takého, ktorý ti bude vyhovovať a ktorému sa naozaj dokážeš zdôveriť. Výber gynekológa, prípadne gynekologičky, je v tvojich rukách. 


Gynekologická prehliadka nie je povinná, je odporúčaná. Určite by si mala dbať na svoje zdravie, ak je však priebeh prehliadky z nejakého dôvodu nezvládnuteľný, netráp sa. Môžeš ju kedykoľvek prerušiť. Je to nepríjemná situácia, no máš na ňu právo. Empatický lekár/lekárka pracujúci so ženou a pre ženu tomu rozumie. 


Priebeh gynekologickej prehliadky krok za krokom


Rozhovor

Po tom, ako sa v kabínke alebo za plentou prezlečieš, ťa gynekológ/gynekologička pozve do ambulancie. Pohodlne sa usaď, bude nasledovať pár otázok. Mala by si vedieť, kedy si mala poslednú menštruáciu, aký je jej priebeh a pravidelnosť. Určite sa zver s bolestivou alebo silnou menštruáciu alebo príznakmi perimenopauzy.


Rozhovor sa dotkne rodinnej anamnézy (rakovina, krvný tlak, ochorenia pečene, kŕčové žily) a aj toho či fajčíš, či si podstúpila nejaké operácie, berieš pravidelne lieky alebo či si už mala sex. Posledná otázka je dôležitá kvôli ďalšiemu priebehu vyšetrenia. 


Vyšetrenie „na koze“ 

Po rozhovore nasleduje prehliadka „na koze“. Toto je veľký strašiak a nebudeme si ťahať medové motúzy popod fúzy, ležať na pláži by bolo príjemnejšie, ako ležať na gynekologickom kresle. Inak to však nejde. Gynekológ/gynekologička ťa vyzve, aby si si sadla, resp. ľahla do kresla. V tomto momente využi techniku uvoľnenia sa a požiadaj ho/ju, aby ťa upozornil na všetko, čo bude robiť. Komunikuj svoje potreby, budeš sa cítiť príjemnejšie.


V tejto časti prehliadky prebieha vyšetrenie pohľadom. V prípade, že gynekológ/gynekologička nevidí žiadne abnormality vonkajších pohlavných orgánov, pristúpi k vyšetreniu pošvovým zrkadlom. Je to kovový alebo plastový predmet, ktorý drží pošvu otvorenú. Pošvové zrkadlo umožňuje gynekológovi/gynekologičke prezrieť pošvu a krčok maternice. Malo by byť zvolené primerane tvojmu telu. Vyšetrenie absolvujú len ženy, ktoré už mali pohlavný styk. Gynekológ/gynekologička sa ťa spýta na výtok, svrbenie, krvácanie mimo menštruácie, pálenie a bolesti. 


Následne ti vezme ster z krčka maternice na onkocytologické vyšetrenie. Cytologické vyšetrenie krčka maternice podstupuješ vo veku 23 až 64 rokov. Prvé dva odbery ti urobia raz ročne. Ak sú negatívne, budú sa opakovať v 3-ročnom intervale (až do 64. roku).  Súčasťou prehliadky je vyšetrenie optickým prístrojom kolposkopom. Pokiaľ nie je kolposkopický nález v poriadku, urobí gynekológ/gynekologička cytologické vyšetrenie aj v skoršom veku, teda pred 23. rokom života. 


Ďalšie vyšetrenie sa udeje pohmatom. Gynekológ/gynekologička zavedie prsty do pošvy a druhú ruku ti položí na podbruško. Prehmatá oblasť maternice a vaječníkov a spýta sa ťa, či v niektorom mieste pociťuješ bolesti. Ak si ešte nemala pohlavný styk, toto vyšetrenie sa vynechá. V nutných prípadoch je jeho alternatívou vyšetrenie cez konečník. Na vyšetrenie sa používa gél. 


Posledným zo série vyšetrení “na koze” je ultrazvuk. Robí sa vaginálnou sondou, na ktorú gynekológ/gynekologička aplikuje kondóm a gél. Ešte raz prezrie maternicu, krčok maternice, vajcovody a vaječníky. Pravdepodobne ti ukáže na obrazovke, čo kontroluje a či je všetko v poriadku. Ženy, ktoré ešte namali pohlavný styk sa vyšetrujú pomocou brušnej ultrazvukovej sondy, ktorou lekár/lekárka prejde po vonkajšej strane podbruška. 


Po tomto vyšetrení ti gynekológ/gynekologička ponúkne papierovú utierku alebo vložku. Tie sú väčšinou k dispozícii aj v prezliekacej kabínke. Zároveň ťa upozorní na to, že po prehliadke môžeš špiniť. Je to spôsobené sterom na onkocytologické vyšetrenie a úplne bežné. Priprav sa na vyšetrenie prsníkov. 


Kontrola prsníkov

Vyšetrenie prsníkov prebieha hmatom. Gynekológ/gynekologička vyšetrí prsia a uzliny v oblasti podpazušia. Raz za 2 roky absolvuješ ultrazvukové vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín.


Ak máš 40 – 69 rokov, nahradí ultrazvukové vyšetrenie pravidelná mamografia. V nejednoznačných prípadoch je mamografia následne doplnená o ultrazvuk. Kontrola prsníkov patrí k základným vyšetreniam na ktoré máš v rámci preventívnej prehliadky u gynekológa právo. V prípade, že neprebehne, dôrazne o ňu svojho lekára požiadaj. 

 

Tým sa vyšetrenie končí. Môžeš sa obliecť, a ak máš nejaké otázky, položiť ich priamo gynekológovi/gynekologičke. Opýtaj sa na každú maličkosť, ktorá ťa zaujíma. Vyhneš sa tak zbytočnému stresu po prehliadke a nekonečnému vyhľadávaniu často protichodných informácii na internete. 


Odber krvi 

Odber krvi sa uskutoční pravidelne, ak máš viac ako 18 rokov a užívaš hormonálnu antikoncepciu. Kontroluje sa krvný obraz a pečeňové testy. Krvné testy sa robia aj ženám, ktoré majú dokázanú mutáciu BRCA1 génu. Ten je zodpovedný za rakovinu prsníka. Ak je táto mutácia u teba preukázaná, lekár ti od veku 30 rokov odoberá krv na vyšetrenie tumor markeru Ca 125 raz za 6 mesiacov. Krvné testy absolvuješ od 35. roku života raz za rok, v prípade, že sa v rodine objavila rakovina vaječníkov.

 

Mýty a prekvapenia

Môže sa stať, že ťa počas prehliadky niečo prekvapí. Najmä v prípade prvej preventívnej prehliadky u gynekológa/gynekologičky. Jedným zo stresujúcich faktorov je prítomnosť sestričky počas vyšetrenia. Pravdepodobne nebude prítomná počas celej prehliadky, môže sa však stať, že ju lekár bude potrebovať a zavolá na ňu. Zostaň pokojná, sestrička je profesionálka rovnako, ako gynekológ/gynekologička vykonávajúci prehliadku. 


Ak sa sama seba pýtaš, či je sex pred prehliadkou problém, odpoveď je nie. Sexuálny styk nebráni plnohodnotnému gynekologickému vyšetreniu. Gynekológ/gynekologička nezisťuje, či si sex pred prehliadkou mala. Nie je to predmetom jeho/jej záujmu. 


Na prehliadku môžeš ísť aj počas menštruácie. Je to nepríjemná situácia, no prípade akútneho problému menštruácia nie je prekážkou kvalitnej prehliadky. Že menštruuješ svojmu gynekológovi/gynekologičky oznám počas rozhovoru na začiatku prehliadky. Neriaď sa odporúčaniami, ktoré stanovujú najvhodnejší deň na gynekologickú preventívnu prehliadku.


Ideálny čas na preventívnu prehliadku u gynekológa/gynekologičky je teraz. Dôležité je, že si sa odhodlala a vzala svoje zdravie do vlastných rúk. 

Autorka:

Lucia Prieberová


 

Zdroje: 








Recent Posts

See All

Comments


bottom of page