top of page

Mrazenie vajíčok

Rozhodnutie o mrazení vajíčok je pre mnohé ženy dôležité životné rozhodnutie. Dnes je vďaka medicínskemu pokroku možné odložiť materstvo a zvýšiť si šancu na otehotnenie v budúcnosti. Kedy o tejto možnosti uvažovať, prečo si túto možnosť ženy volia a aké sú jej dopady?


Ovariálna rezerva GYN-FIV
Ovariálna rezerva (zdroj: GYN-FIV)

Social freezing

Mrazenie vajíčok je pre ženy skvelým spôsobom, ako si dať viac času na rozhodnutie, kedy si založiť rodinu. Tento proces ti umožňuje sústrediť sa na kariéru alebo iné osobné ciele bez toho, aby si prišla o možnosť mať svoju vlastnú rodinu. Mrazenie vajíčok teda prispieva k väčšej rovnosti, pretože ženy získavajú väčšiu kontrolu nad tým, kedy chcú mať deti. Je to krok k väčšej flexibilite a slobode pri rozhodovaní o vlastnom živote.

 

Medical freezing

Nie je to však jediný dôvod, prečo sa ženy rozhodujú pre mrazenie vajíčok. Mnohým ženám hrozí strata plodnosti v dôsledku liečby (napr. onkologické ochorenia), operácie (napr. na vaječníkoch) alebo je u nich zvýšené riziko predčasného ovariálneho zlyhania, čo znamená, že ovariálna rezerva významne klesne už v nízkom veku. Medical freezing je metóda, ktorá sa odporúča kvôli zdravotným dôvodom, ktoré ovplyvňujú počet a kvalitu vajíčok a tým pádom schopnosť ženy v budúcnosti mať dieťa prirodzene. 


Kedy je mrazenie vajíčok najvhodnejšie?

Ideálny vek na mrazenie vajíčok je medzi 25. a 35. rokom, pretože v tomto období sú vajíčka najkvalitnejšie. Samozrejme, je možné ich zmraziť ich aj neskôr, avšak treba zdôrazniť, že vekom (odhliadnuc od životného štýlu) klesá kvalita vajíčok a tým pádom je úspešnosť oplodnenia vajíčok vo vyššom veku nižšia.


Na Slovensku je mrazenie vajíčok dostupné v centrách asistovanej reprodukcie, napríklad v klinike asistovanej reprodukcie GYN-FIV. GYN-FIV ponúka komplexnú starostlivosť, od konzultácie cez odber až po uskladnenie vajíčok. Patrí medzi popredné centrá asistovanej reprodukcie a využíva moderné technológie na maximálnu úspešnosť zákroku. Zároveň ponúkajú aj podrobnejšie dáta k mrazeniu vajíčok. Miera prežitia vajíčok po rozmrazení je 90-97 % a miera oplodnenia po rozmrazení je na úrovni 71-79 %. 


Ako prebieha proces mrazenia vajíčok?

Počas približne 10-14 dní podstúpiš hormonálnu stimuláciu prostredníctvom injekcií. Hormonálna stimulácia zabezpečuje, že počas menštruačného cyklu dozrie z kohorty namiesto jedného vajíčka vyšší počet vajíčok. Pri prirodzenom menštruačnom cykle sa zvyčajne vyvinie iba jedno vajíčko. Hormonálna stimulácia sa využíva, aby bol proces mrazenia vajíčok čo najúspešnejší a podarilo sa zmraziť dostatočný počet vajíčok, aby sa proces nemusel viackrát opakovať. 


Následne dôjde k odberu vajíčok. Odber prebieha v krátkodobej celkovej anestézii vaginálne a žena môže po pár hodinách odísť domov. Odoberú sa len vajíčka, ktoré by počas daného menštruačného cyklu zanikli, žene sa tak plodnosť ani ovariálna rezerva neznižuje, iba sa zachová na neskoršie využitie. 


Vajíčka, ktoré sú po spracovaní zrelé sú následne ponorené do tekutého dusíka a zamrazené procesom vitrifikácie (-196 C).


Zvládanie hormonálnej stimulácie je individuálne a je dobré sa na ňu pripraviť, keďže niektoré ženy môžu pociťovať zmeny nálad, návaly tepla alebo nadúvanie.

Samotné rozhodovanie o mrazení vajíčok môže byť stresujúce, avšak ženy, ktoré mrazenie podstúpili pociťujú pocit väčšej istoty a spoločenský nátlak na založenie rodiny ich stresuje menej. 

 

Zopár faktov k mrazeniu vajíčok

Zdravotné poisťovne nepreplácajú mrazenie vajíčok z preventívnych dôvodov, avšak od 1. mája 2023 všetky poisťovne hradia mrazenie vajíčok pre ženy podstupujúce jeden zo 7 schválených typov onkologickej liečby po dohode s onkológom. 


GYN-FIV ponúka komplexný prístup k ženskému zdraviu a ponúka online alebo osobné konzultácie na vysvetlenie vyšetrenia vášho AMH, ktoré si môžete taktiež zdarma nechať odmerať na ich pobočkách. 

V prípade, že sa anonymne rozhodnete pomôcť páru, ktorý nemôže mať deti z vlastných  buniek a darujete vajíčka, môžete mať váš proces mrazenia vajíčok úplne zdarma. Navyše dostanene aj ročnú gynekologickú starostlivosť a dôkladné zhodnotenie plodnosti.


Autorka:

Lucia Prieberová


 
Zdroje:

Comments


bottom of page