Rastie pomaly a dá sa jednoducho odhaliť počas gynekologickej prehliadky. Rakovina krčka maternice. Napriek tomu na Slovensku umrie každý druhý deň jedna pacientka s touto diagnózou. Dôvodom je absencia príznakov v rannom štádiu ochorenia a vynechávanie pravidelných preventívnych prehliadok u gynekológa. Aké sú možnosti diagnostiky?
Rakovina krčka maternice je ochorenie, ktoré sa tvorí v tkanivách krčka maternice. Krčok maternice je oblasť medzi vagínou a maternicou. Vo väčšine prípadov sa začína infikovaním HPV vírusom, ktorý je zodpovedný za viacero nádorových ochorení. Infekciu si nemusíš všimnúť, je pomerne bežná a počas života sa s ňou stretne 80% žien a mužov. Väčšinou sa prenáša pohlavným stykom.
Tento zákerný karcinóm najčastejšie postihuje ženy vo veku 35 až 45 rokov, no objaviť sa môže aj u mladších či výrazne starších žien. Ročne je na Slovensku diagnostikovaná 600 ženám, pričom v priemere 150 až 200 umrie. Vzhľadom na to, že gynekologická starostlivosť je na Slovensku dostupná, ide o alarmujúce číslo.
Ako sa chrániť proti rakovine krčka maternice
Stále častejšie sa hovorí o očkovaní proti karcinómu krčka maternice. Z hľadiska imunity ide o najlepšie preventívne riešenie a pre dievčatá a chlapcov vo veku 12 až 14 rokov (do začiatku 15. roku života) je plne hradené z poistenia. Prečo sa očkujú aj chlapci? HPV spôsobuje aj rakovinu penisu, konečníka alebo ústnej dutiny. Zároveň bez očkovania chlapcov a mužov nie je možná úplná eliminácia rakoviny krčka maternice.
Očkovanie má zmysel aj vo vyššom veku. V dospelom veku už môžeš byť infikovaná jedným HPV vírusom, avšak očkovanie ťa uchráni pred ďalšími typmi, prípadne pred opakovanou infekciou. Skvelou správou je, že očkovanie má zmysel aj po konizácii. Ide o operáciu krčka maternice, počas ktorej sa odstránia ložiská s patologickými bunkami, ktoré by postupom času mohli byť zdrojom nádorového ochorenia. Očkovanie znižuje možnosť návratu týchto zmien na krčku maternice.
Znížiť riziko nakazenia HPV vírusom môžeš aj použitím kondómu. Tu však narazíme na realitu. Predstav si, že tvoj partner už mal sexuálne partnerky. Na začiatku vzťahu používate kondóm. Vzťah pretrváva, všetko je krásne, rozhodnete sa pre dieťa. Kondóm sa stane prekážkou, ty ostaneš nechránená. Zase vytvoríš priestor pre možnú infekciu. A s vytúženým dieťaťom príde aj HPV.
Na známych ženských internetových fórach sa šíria nezmysli odrádzajúce od očkovania proti rakovine krčka maternice. Názory jednotlivcov, ktoré nie sú podložené faktami, tak zapríčiňujú zbytočné úmrtia žien, ktoré by mohli žiť. Konzultuj svoje rozhodnutia s odborníkmi a nevkladaj svoje zdravie do rúk neznámych ľudí z internetových diskusií.
Čo zvyšuje riziko nákazy?
Samozrejme je to infekcia vysoko rizikovým HPV a rodinná anamnéza. Okrem toho to môže byť užívanie antikoncepcie, fajčenie, prítomnosť iných pohlavne prenosných infekcií s kombináciou s HPV, ale aj pôrody a nechránený sex.
Príznaky rakoviny krčka maternice
Spočiatku má rakovina krčka maternice bezbolestný priebeh. V ranom štádiu ju odhalí len gynekologická prehliadka. Zároveň je to štádium, ktoré má najvyššiu úspešnosť v liečbe. Neskôr sa rakovina prejaví krvácaním mimo cyklus alebo nepravidelným cyklom a bolesťou pri močení. Mnoho žien odloží preventívnu prehliadku aj v tomto štádiu ochorenia a symptómy pripíšu prechladnutiu. Zároveň môže prísť opuch nôh, výtok a bolesť pri pohlavnom styku. Všetko sa dá schovať pod nálepku „nič vážne“. Pri rakovine žiaľ neplatí povestné „nikdy nie je neskoro“. Žiaľ, raz neskoro je a môže ťa to stáť život.
Autorka:
Lucia Prieberová
Comments