Aplikácia Loss ti pomôže vyrovnať sa so stratou dieťaťa
- Lucia Prieberová
- Feb 16
- 4 min read
Strata dieťaťa sa často označuje ako potrat. Tento termín však nie je úplne presný, pretože nielen exaktné pomenovanie, ale i fyzické a psychické prežívanie straty dieťatka závisí aj od fázy tehotenstva, v ktorej sa strata udiala.
Fázy tehotenstva
Fázy tehotenstva sa označujú ako prenatálna, prebieha od počatia po 22. týždeň tehotenstva a perinatálna, ktorá prebieha od 22. týždňa po siedmy deň života novorodenca. Fáza tehotenstva nijako neovplyvňuje radosť z bábätka, no pomôže mi ozrejmiť ti pojmy a pozrieť sa na stratu dieťatka bližšie z psychického a v druhej časti článku aj fyzického hľadiska.
Strata dieťaťa v rôznych fázach tehotenstva
Potratom sa nazýva strata tehotenstva pred 20. týždňov gravidity. Označuje sa aj ako missed abortion. Príčiny potratu sú genetické abnormality, infekcie, hormonálne poruchy, problémy s maternicou alebo placentou a rôzne iné. Podľa typu potratu ho ešte rozdeľujeme na kompletný, keď sú všetky tkanivá prirodzene vypudené, neúplný, v prípade, že niektoré tkanivá zostanú v maternici a septický, ak je spojený s infekciou.
Po 20. týždni tehotenstva až do pôrodu hovoríme o mŕtvom narodení. Zapríčiňujú ho komplikácie s placentou, problémy s pupočníkom, infekcie, preeklampsia alebo vrodené poruchy. Zvykne sa rozdeľovať na raný a neskorý a označuje sa v angličtine ako stillbirth.
Strate dieťatka do prvých 28 dní po narodení hovoríme neonatálna smrť. Príčin môže byť mnoho, resp. dochádza aj ku kombinácii faktorov, ktoré vedú k úmrtiu novorodenca. Veľmi ohrozené sú deti, ktoré sa narodili predčasne, príčinou môže byť problém s dýchaním, infekcie, vrodené alebo vývojové vady a podobne.
Umelé prerušenie tehotenstva
Zvláštnou skupinou je interupcia teda umelé prerušenie tehotenstva alebo terapeutický potrat (tak sa označuje v prípade, že ide o umelé prerušenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov). Zvláštny je však len v tom, že sa od ostatných líši tým, že sa udial na základe rozhodnutia. Terapeutický potrat, ani interupcia nemusia byť o nič jednoduchšie, než iný druh straty dieťatka, občas to môže byť presne naopak.
Významný krok v podpore po strate: online zdieľanie
V posledných rokoch sa zvyšuje povedomie o potrebe podpory žien po strate dieťaťa. Vznikli inovatívne nástroje na pomoc. Jedným z nich je Loss App, mobilná aplikácia, ktorá poskytuje podporu pri vyrovnávaní sa so stratou tehotenstva alebo dieťatka. Aplikácia ponúka rôzne možnosti, ako sa vyrovnať s emocionálnym utrpením, vrátane mindfulness techník, vyjadrovania emócií prostredníctvom písania alebo zvukového záznamu a prístupu k odborníkom, ktorí sa špecializujú na psychickú pohodu žien v tomto období. Zdôrazňuje význam bezpečného priestoru pre zdieľanie a komunikáciu, čím pomáha ženám (a ich partnerom) zvládnuť najťažšie obdobie ich života.

Gény a neplodnosť
Vedci, vedení výskumníkmi z Rutgers University-New Brunswick, identifikovali génovú variantu priamo spojenú s častými potratmi u žien. Táto varianta súvisí so zrýchleným reprodukčným starnutím, čo spôsobuje vysoký počet abnormálnych vajíčok, ktoré môžu viesť k potratom.
Objav môže pomôcť ženám včas identifikovať potenciál neplodnosti v ranom veku a usmerniť ich pri plánovaní reprodukcie a liečbe neplodnosti. Táto genetická varianta sa nachádza v géne pre proteín KIF18A, ktorý urýchľuje starnutie vajíčok u žien s touto mutáciou, čo vedie k nižšej fertilite. Tento stav spôsobuje tvorbu vajíčok s aneuploidiou, čo je abnormálny počet chromozómov, ktorý sa zvyšuje s vekom.
Výskum naznačuje, že ženy s touto genetickou zmenou môžu produkovať viac abnormálnych vajíčok skôr, ako je bežné. Analýza dát zo širokej biobanky ukázala, že ženy s vysokým počtom aneuploidných embryí nosia túto mutáciu. Výskumníci veria, že tento objav otvorí cestu k presnejšiemu liečeniu a možnosti včasného zásahu, čo by ženám mohlo pomôcť pri rozhodovaní o tom, kedy mať deti alebo či si zamraziť vajíčka skôr.
Výskumníci sa domnievajú, že tento objav môže viesť k ďalším zisteniam o genetických variantách spojených s aneuploidiou a ponúknuť ženám lepšie možnosti prispôsobeného liečenia.
Mentálne zdravie po strate dieťatka
Ženy po strate čelia intenzívnemu smútku a rôznym emocionálnym výzvam, a to bez ohľadu na to, v akej fáze a akým spôsobom sa strata udiala. Prežívajú pocity smútku, úzkosti, viny a depresie. Až 50-80 % žien zažije počas tohto obdobia emocionálnu traumu. Smútok je často sprevádzaný pocitmi bezmocnosti a frustrácie. Zároveň sa môže objaviť posttraumatická stresová porucha, najmä ak je strata dieťaťa spojená s komplikáciami alebo traumatizujúcimi okolnosťami.
Vysoké riziko duševných problémov pretrváva aj niekoľko mesiacov po strate, a preto je dôležité, aby ženy mali prístup k adekvátnej podpore. Intenzita a spôsob prežívania straty záleží od viacerých faktorov, napríklad fázy tehotenstva, osobnosti konkrétnej ženy alebo socioekonomického či politického prostredia v ktorom žije.
Negatívne sa môže na psychike odraziť pobyt v zdravotnom zariadení a opätovný návrat do spoločnosti. Ženy po strate dieťatka sú často umiestnené v izbách a chodbách so ženami, ktoré už očakávajú pôrod, alebo sa rozhodli pre umelé prerušenie tehotenstva. Ide o necitlivé správanie voči všetkým zúčastneným stranám. V žene po strate dieťatka sa okrem smútku môže rozvinúť nenávisť a hnev. Napriek tomu, že ide o ľudské emócie, nie je dôvod ich podporovať a prehlbovať nimi už aj tak hlbokú bolesť.
Stáva sa žiaľ aj to, že ženy po strate nielenže emočne nezvládajú prítomnosť iných detí, ale k nim prechovávajú negatívne pocity. Tu si treba uvedomiť, že aj tvoj žiaľ a smútok má niekde spoločenské hranice, a či už je to vonku alebo v online priestore, stále žiješ v spoločnosti, ktorej súčasťou sú aj deti. Stráň sa šíreniu nenávisti voči rodičom a o to viac voči samotným deťom. Nemôžu za nikoho stratu a neslúžia na vybitie frustrácie.
Niektoré ženy po potrate alebo pôrode mŕtveho dieťaťa prekvapivo prežívajú eufóriu, ktorú v danej chvíli rozhodne neočakávajú. Ide o prirodzenú reakciu tela, ktorú spôsobujú hormóny, napríklad oxytocín. Aj po strate dieťaťa sa tehotenské hormóny potrebujú dostať do určitých hladín. Nemaj výčitky svedomia, všetko je s tebou v poriadku. Buď k sebe láskavá.
V akejkoľvek fáze sa strata dieťatka udeje, všetky majú jedno spoločné: vyvolávajú stres, pocit izolácie a vedú k uvažovaniu o vlastnej identite a schopnosti. Čím je bruško guľatejšie, tým je strata často bolestivejšia, nehovoriac o tom, ak stratíš dieťatko už po pôrode. Nemusí to však platiť v každom prípade, ženy sú jedinečné presne tak, ako ich prežívanie. Všeobecne však platí, že čas a adekvátna pomoc utlmia intenzitu zážitku a možno aj bolesť. Faktom zostáva, že myšlienka na milované stratené dieťatko ostane.
Autorka:
Lucia Prieberová
Comentários