top of page

Čo je syndróm polycystických ovárií (PCOS)?

Syndróm polycystických ovárií (PCOS) je zložitá hormonálna a zároveň metabolická porucha, ktorá postihuje ženy v reprodukčnom veku, najmä vo veku 18-44 rokov. Odhaduje sa, že ňou trpí až 1 z 10 žien, čo z PCOS robí najčastejšiu endokrinnú poruchu medzi ženami tohto veku. PCOS má rôzne prejavy a môže viesť k problémom s menštruáciou, plodnosťou a dokonca aj s váhou alebo kvalitou pokožky a vlasov.


Autorka ilustrácie: pop(Y)sky

Čo sa deje vo vaječníkoch pri PCOS?

Polycystické vaječníky obsahujú mnoho malých, neškodných folikulov, ktoré dosahujú veľkosť až 8 mm. Folikuly sú vaky, v ktorých sa bežne vyvíjajú vajíčka, no u žien s PCOS sa tieto folikuly často nedokážu úplne vyvinúť a uvoľniť vajíčko, čo vedie k nedostatku ovulácie a nepravidelnému menštruačnému cyklu.


Príčiny PCOS

Presná príčina PCOS nie je známa, ale často sa vyskytuje v rodinách. Súvisí s abnormálnymi hladinami hormónov v tele, vrátane vysokých hladín inzulínu. Inzulín je hormón, ktorý riadi hladinu cukru v tele. Mnohé ženy s PCOS sú odolné voči pôsobeniu inzulínu vo svojom tele a preto produkujú vyššie hladiny inzulínu. To prispieva k zvýšenej produkcii a aktivite hormónov, ako je testosterón. Nadváha alebo obezita tiež zvyšuje množstvo inzulínu, ktoré telo produkuje.

Prevencia zhoršenia príznakov zahŕňa udržiavanie zdravej hmotnosti prostredníctvom vyváženej stravy a pravidelného cvičenia. Pomôcť môže aj zvládanie úrovne stresu a vyhýbanie sa nadmernému príjmu sladkých potravín. 


Hlavné príznaky PCOS

PCOS sa prejavuje rôznymi príznakmi, ktoré sa môžu líšiť v intenzite:

  1. Nepravidelná menštruácia

    • Nepravidelný cyklus je jedným z hlavných prejavov PCOS, často spôsobený nadmerným množstvom androgénov (mužských hormónov), ktoré ovplyvňujú ovuláciu. Bez pravidelnej ovulácie býva menštruácia nepravidelná, slabá alebo úplne chýba.

  2. Nadmerné ochlpenie (hirsutizmus)

    • Zvýšená hladina androgénov môže spôsobiť rast chĺpkov na miestach, kde ich ženy obvykle nemávajú, ako napríklad na tvári, hrudníku, chrbte či bruchu.

  3. Akné a mastná pleť

    • Nadmerné množstvo androgénov vedie k zvýšenej produkcii mazu v mazových žľazách, čo môže spôsobovať mastnú pleť a časté akné.

  4. Priberanie na váhe

    • PCOS často vedie k priberaniu, najmä v oblasti brucha, čo súvisí s inzulínovou rezistenciou. Telo v tomto stave nesprávne spracúva cukor, čo vedie k jeho zvýšenej hladine v krvi a následnému ukladaniu tuku.

  5. Rednutie vlasov

    • U niektorých žien s PCOS dochádza k rednutiu vlasov či dokonca k plešateniu, čo je opäť dôsledkom vysokej hladiny androgénov, ktoré oslabujú vlasové folikuly.

  6. Neplodnosť

    • Absencia alebo nepravidelnosť ovulácie pri PCOS môže viesť k problémom s plodnosťou, čo je častý dôvod, prečo ženy s touto diagnózou vyhľadávajú lekársku pomoc.

  7. Tmavé škvrny na koži

    • U niektorých žien sa objavujú tmavé škvrny na pokožke, najmä na krku, podpazuší alebo v slabinách. Tento príznak súvisí s inzulínovou rezistenciou.


Kedy vyhľadať pomoc?

Ak si všimnete niektorý z týchto príznakov, konzultujte ich s lekárom. PCOS môže ovplyvniť vašu kvalitu života, no správna diagnóza a liečba vám pomôžu zvládnuť symptómy a umožnia vám žiť plnohodnotnejší život.


Autorky:

Nikola Hanusková

Kristína Csolleiová


 
Zdroje:


1 view0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page